Heimdall

23. october 2017 at 13:16 | Erin Blood Moon |  Nordic mythology
Heimdall
je jedním z nejpodivuhodnějších severských bohů. Je synem Ódina a pravděpodobně všech devíti dcer boha moře Aegira. Je nazýván bílým Ásem a též jmény Hallinskidi ("ohlý roh"), Gullintanni ("zlaté zuby"), Vindhlér ("větrný ochránce"), Ríg a Mardall. Vlastní koně Gulltoppa.
Jeho hlavním úkolem je strážit sídlo bohů v Ásgardu. Sídlí v pevnosti Himinbjörg ("nebeský hrad") u duhového mostu do Ásgardu Bifröstu. Je statný, silný a vytrvalý, téměř nepotřebuje spát. V noci vidí úplně stejně dobře jako ve dne a to na celé míle daleko. Má sluch tak dobrý, že slyší růst trávu, a dokonce i vlnu na hřbetech ovcí. Jeho zuby jsou z ryzího zlata. Je věčně na stráži a sám zaduje na roh Gjallarhorn ("zvučící roh") v den poslední bitvy. Jeho zvuk bude tak výrazný, že zaletí do všech koutů země. Sám potom zůstane při Ragnaröku jako poslední z bohů a bude bojovat s odvěkým nepřítelem, lstivým Lokim, kde Loki ztělesňuje oheň a Heimdall déšť. V bitvě se navzájem zabijí.
Jedinkrát vyrazil Heimdall ze své pevnosti do Midgardu. Tehdy strávil tři noci u třech párů a vždy po devíti měsících přišly na svět děti, založil tak tři lidské stavy. Jeho synové tehdy byli Trael, otrok, Karel, sedlák, a Jarl, král, od nichž pochází veškeré společenské rozvrstvení seveřanů. O této Heimdallově cestě a návštěvě u manželů Áiha a Eddy, Afiho a Ammu a Fadira a Módir vypráví eddická báseň Píseň o Rígim.


 

Be the first one to judge this article.

Poll

Co chcete na mém blogu?

O mne 25% (2)
Moje fotografie 25% (2)
Magii 12.5% (1)
Emo 25% (2)
Scene 0% (0)
Gothic 12.5% (1)
Metal 0% (0)
Hudbu 0% (0)
Obrázky 0% (0)
Recenze na filmy a seriály 0% (0)
Recenze na knihy 0% (0)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama